Skip to content Skip to footer

Yazar Hakan Demir

29 Şubat 1972 tarihinde Elazığ’da dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini memleketinde tamamladı. Elazığ Anadolu Lisesi’nin ortaokul kısmını birincilikle tamamladıktan sonra lise eğitimini Ankara Fen Lisesi’nde sürdürdü.

TÜBİTAK matematik yarışmasında bölge birinciliği, TÜBİTAK ulusal proje yarışmasında biyoloji dalında ikincilik ödülleri kazandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Elektronik Mühendisi olarak 1994 yılında mezun olduktan sonra iş hayatına İstanbul’da Koç Holding’de başladı.

Yedek subay sınıf okulundan birincilikle mezun olup, kendi tercihi ile askerliğini Ankara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Protokol Subayı olarak yaptı.

1998 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde Siyaset ve Sosyal Bilimler dalında yüksek lisansını tamamladı. 2000 yılında da Koç Üniversitesi’nden EMBA (Yönetici İşletme Yüksek Lisansı) derecesini birincilikle aldı.

İş hayatının ilk 12 yıllık döneminde Koç Holding’de ve bağlı şirketlerinde çeşitli görevlerde bulundu. Elektronik eşya üretiminden internet servis sağlayıcılığına, kablo TV hizmetlerinden sistem entegrasyonuna, özelleştirmelerden şirket satınalma ve birleşmelerine kadar geniş bir alanda, Orta Asya ve Balkanları da içine alan bir coğrafyada, AR-GE ve servis mühendisliği, iş geliştirme müdürlüğü ve özel projeler müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Sonraki dönemde dünyanın ilk spor kulübü sanal mobil operasyonu şirketini Fenerbahçe Spor Kulübü bünyesinde Fenercell markası altında kurdu ve Genel Müdürlüğünü üstlendi.

Türkiye’nin kendi markası ile Avrupa’da telekom şirketi kuran ve işleten ilk şirketi olmak gibi pek çok yeniliğe liderlik etti. Farklı holding şirketlerinde genel müdürlük ve CEO’luk görevleri üstlendi.

Evli ve iki erkek çocuk babası Hakan Demir, profesyonel iş hayatının yanında Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED) Projelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. İleri seviyede İngilizce, orta seviyede Almanca ve Fransızca bilmektedir.